Hetalia
Megpróbálkozom a lehetetlennel: komolyan írni a komolytalanról. De most tényleg! Hogyan tudnék nektek egy rendes, „tényfeltárós” bemutatót írni, erről? Ez abszurdumnak számít. Rendben azért nézzük…
Régen, még Róma nagypapa idején…
Legfontosabb leszögezni való, ez nem egy tömeggyártott anime. Maga a manga is egy eléggé furcsa ötleten alapul, de ez ugyan kit érdekel? Minél meglepőbb, annál biztosabb a siker. Ez a recept be is vált. Maga a név, hogy Hetalia két szó összeötvözéséből ered: japán hetare („haszontalan”) és az Italia szavakból. Innen más sejthető, hogy a történet főszereplője olasz. Na de mit is takar pontosan az a szó, hogy olasz? Itt a bökkenő, és akkor nem ragozom tovább…
WW 1. – WW 2.
A történet ideje a második világháború. Kezdetnek az első világháború is megjelenik, mint az egész kalamajka kiinduló pontja, de maga a lényeg a második világháború idején fut. A helyzet szereplői maguk az országok; főszerepben a címszereplő Olaszországgal! Két Olaszországot különböztetünk meg: észak és dél. A butuskább az észak Olaszország, aki a második világháborúban szövetségre lépett Németországgal és Japánnal, így alapítva meg a tengelyhatalmakat. Nem kell megijedni, a történelem órának itt van vége. Maga a történet egy komédia, mondhatni az országok kifigurázása. A háborúban résztvevő nemzetek mind képviseltetik magukat, szereplőgárdára nincs panasz – főképp, hogy Magyarország is jelen van! Nem is akárhogyan: a sok férfi között Ő az egyik lány karakter.
Minden ország, a nemzetekre legjellemzőbb tulajdonságokkal rendelkezik: Olaszország gyámoltalan, segítséget kereső, tésztamániás; Németország virslievő-sörivó, kékszem-szőkehaj; Japán csendes, megfontolt, hagyománytisztelő; Amerika hamburgerzabáló; Franciaország igazi hódító, divatmániás, remek szakács; Magyarország cserfes, káromkodós, palacsintasütős.
Nee,Nee Papa; nee nee mama…
Kétségtelen, hogy a Hetalia nem egy cukormázas történet. Igaz, hogy vicces oldaláról mutatja be a nemzeteket, és a közöttünk történő dolgokat, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy mindenkinek tetszik. Koreában például betiltották a sugárzását, mert az egyik extra fejezet kapcsán a koreai nemzet személyes sértésnek minősítette az esetet. Szóval vannak a történetnek árnyoldali is…
Természetesen, aki akarja az vegye komolyan a dolgokat. Én nem veszem magamra, hogy Magyarországot ennyire reálisan ábrázolta – ráadásul nem is a mai helyzet alapján, hanem az annoi 19. századi helyzetből indulva. Szerintem remek történet, de nem árt hozzá legalább középiskolásnak lenni, hogy érthessük a történelmi utalásokat. Azért középiskolásnak, mert addigra túl vagyunk a történelem felületesebb ismerésén. Onnantól kezdve már érteni lehet, hogy ki, mit, miért csinált. A manga 2 kötetben jelent meg több rövidebb, és extra fejezetekkel.
Az anime 2 évados, Hetalia Axis Powers néven fut, 52 résszel. Ezek viszont csak 5 perces részek, szóval 4 óra alatt meg is vagyunk az egész animével : ) Mindenképpen ajánlom annak aki szeretne egy kis humort vinni a hétköznapokba!
Written by: Ayano
Kép: google.com, Hetalia (c)
Hungary-chan, magyaros viseletben :)
|